Kitap Kulübü

Kitap Kulübü

Teknik olarak Kitap Kulübü günümüzde iki kişi ile bile oluşturulabilecek  ortak bir eylem kümesidir. Bu kulüplere isim olarak bir diğer alternatif  “okuma kulübü” olabilir. Aslına bakılırsa sayısal olarak daha özel olan grupları Kitap Kulübü ifadesi yerine okuma kulübü veya okuma grubu olarak nitelendirmek daha anlaşılır kılabilir.

Bireylerin ortak bir eylem için bir araya gelişleri okuma eylemini daha özel hale getirdiği gibi bu birlikteliğe de markadeğer sağlayacak ifadelerle bir isim seçilebildiği gibi tamamen kişisel olarak hiçbir ismi olmadan da devam edebilen organizmalardır kitap kulüpleri.

Mekan ve Kitap Kulübü

Günümüze dek çok sayıda grup ve birliktelikle ortaya ilginç tahlillerin meydana geldiği etkinlikler konulmuştur. Örnekleri olan bu etkinliklerde kulüp ve üyeleri çeşitli kütüphane veya kafeteryalarda kimi zaman umuma açık alanlarda kimi zaman ise özel alanlarda bir araya gelmektedirler. Mekan seçimi lokasyon açısından erişimi en rahat olacak biçimde belirlenen toplantılar günümüzde internet araçlarının sağladığı kolaylıklarla sanal ortama da taşınmaya devam ediyor. Fakat tavsiyemiz sosyal ortamların ihmal edilmemesi sanal ağırlıklı yapılan birçok etkinlik anın samimiyetinin yitirilmesine sebebiyet verebiliyor.

Okuma alışkanlığı avantajı

Kitap Kulübü bir fikir veya ideoloji üzerine inşa edilme zorunluluğu taşımamaktadır. Fakat seçilen kitaplara bakıldığında ağırlık olarak düşünce eserleri , felsefi kaynaklar , eleştiri yazıları olabildiği gibi roman, şiir ve öykü türleri de tahlil edilen içerikler arasındadır.  İdeolojik veya sınıfsal bir sınırlandırma aslına bakılırsa grubun ufkunu da sınırlanmış sayılacağı için tüm görüşlerin eleştiriye açık olduğu okunan metinlerin  de eksik ve nitelik sahibi olabileceği göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir. Gerçek anlamda okuma alışkanlığı edinmiş bireylerin bu alışkanlığı kolektif hale getirebilmesi de yine büyük bir gayrettir. Bu kulüpler için okuma listelerinin önemi kadar kulüp üyelerinin etkinliklere ayırdıkları zaman da önemlidir. Bu yüzden dolu dolu ve verimli şekilde günlerin değerlendirilmesi gerekmektedir. Blogumuzu okumaya ayırdığınız zaman için teşekkür ederiz. Bizden haberleri ve diğer blog yazılarımızı okumak ister misiniz? Hemen şimdi menüden ya da altta yer alan navigatorden menüye erişebilirsiniz. Görüş ve eleştirilerinizi mail ya da yorum ile bize ulaştırabilirsiniz. Diğer blogumuzda Kitap Kulübü Kurmak başlığı yer alıyor. Ayrıca yayınevimiz hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz lütfen yönlendirme sayfası için tıklayınız.

 

Lütfen bizimle iletişime geçmeden karar vermeyin. İletişim formumuzu doldurabilir veya info@kitapkulubuyayinlari.org adresine hızlıca mail atabilirsiniz.