Kitap Kulübü Yayınları

Kitap Kulübü Kurmak
Kitap Kulübü Kurmak

Kitap Kulübü Kurmak; Birkaç kişiyle ya da çok daha kalabalık bir güruhla ne kadar zor olabilir ki? Günümüzde özellikle sosyal medya yığınları , sosyal ağ içerikleri zihnimizde oldukça yoğun bir yer kaplamışken hatırı sayılır bir insan topluluğu da kitap tahlillerine daha fazla okuyup idrak etmeye yönelmiş durumda. Tam bu noktada Kitap kulübü kurmak iyi bir fikir olabilir. Fakat sadece kitap satın alınarak bu açlığı gidermek doğru olmayacaktır. Bir kitap okuma topluluğu olarak doğru kaynaklardan yararlanmak doğruya daha da yaklaşmak büyük bir arayışa sürüklenmek şüphesizdir.

Peki nasıl bir Kitap Kulübü Kurmak gerekir?

Başta belirtildiği gibi zihin karmaşasından uzaklaşmak adına doğru doyurucu eserler okumanın kitap kulübü kurma fikrinin olumlu sonuçlar vereceğinin gözlemi olacaktır. Günümüzde çok farklı fraksiyon ve kolektif yapıların oluşturduğu kitap halka ve okuma grupları bilinmektedir. Fakat ne yazık ki bu yapılar çoğu zaman objektif olamamakta buz dağının sadece bir yamacını okurlara veya üyelere aktarmaktadır. Zamanı doğru değerlendirmek adına yapılan bu eylem yanlış adımlarla insanı tamamen olmasa da kısmi olarak yanlış düşüncelere itebilmektedir.

Doğru bir misyona sahip olmak mümkün müdür?

Açıkçası bu mümkün göründüğü gibi karmaşık da bir düzlemdir. Okumaya nereden başlamak gerektiğine verilecek karar bir Kitap Kulübü kurma fikrinden çok daha gerçekçi bir karardır. Söz konusu kulübü bir diğer yönden mali olarak da değerlendirmek önem taşımaktadır. Siz de doğru bir liste seçip doğru kişilerle nitelikli bir okuma grubu oluşturabilirsiniz. Bu noktada özellikle düşünce eserleri , sosyolojik tahliller gibi içerikleri seçerken toplumsal olaylardan izler taşıyan kitapları da listenize eklemeyi unutmayın. Örneğin Charles Dickens İki Şehrin Hikayesi adlı eseri Londra ve Paris´in Fransız Devrimi´ne tanıklığı ve sonrasını ele alan akıcı bir metindir. Tıpkı bu örnek gibi bir diğer nokta Rus Edebiyatı´nın özellikle ülkemizdeki yeri küçümsenmeyecek konumdadır. Dostoyevski , Tolstoy eserleriyle birçok okurun baş köşesinde yerini korumaktadır. Fikirleriniz ve eleştirileriniz için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın. Sağlıcakla kalın. Kitap Kulübü Yayınları´ndan yayınlanan eserlere göz atmak isterseniz web sitemizi lütfen takibe alın.

 

Lütfen bizimle iletişime geçmeden karar vermeyin. İletişim formumuzu doldurabilir veya info@kitapkulubuyayinlari.org adresine hızlıca mail atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir